Zafertepe Anıtı

Başkomutanlık Meydan Savaşında, en şiddetli çatışmaların geçtiği yer olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. Altıntaş ilçe merkezine, 25 km. uzaklıktadır. 1985 yılında, Çalköy isminin yanına, Zafertepe kelimesi eklenerek, yörenin ismi “Zafertepeçalköy” olarak anılmaya başlanmıştır.

Günümüzde, Milli Park ve Sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.Anit gerek 30 Agustos Zaferinin ve bütünü ile Kurtulus savasinin, gerekse Türk Milletinin birlik ve beraberlik içinde olmasiyla zaferin kalici olabilecegini sembolize etmektedir.

Zafer Anıtı; Zafertepeçalköy'de Başkomutan Meydan Muharebesinin sevk ve idare edildiği 1181 rakımlı tepede yaptırılmıştır. 1964 yılında yapımına başlanmış, 1968 yılında ziyarete açılmıştır. 30 Ağustos törenlerinin düzenlendiği yerdir. Çatılmış silahların uzaktan görünüşü ve alev alev meşale hissini uyandıran Zafer Anıtı, asıl manası ile Kurtuluş Savaşımızı sembolize eder. Anıtı bir bütün olarak meydana getiren değişik yöndeki üçgen bloklar; milletimize gösterilen haksızlığa feveranını iç ve dıştaki düşman kuvvetlerinin mukabil hareketlerini ve çeşitli mücadelelerden sonra bütün milletin tek vücut halinde birleşerek kazandığı 30 Ağustos zaferini canlandırır. Anıt, gelecek nesillere, Türk milletine karşı içte ve dışta meydana gelebilecek kötü tesirler karşısında er geç birleşerek zafere gidilebileceğini anlatan bir anıttır.


Zafer Anıtı