Kütahya Altıntaş Zafer Organize Sanayi Bölgesi Yatırımcısını Bekliyor

Sanayiye doymuş büyük şehirlere yakınlığı ile önemli bir stratejik lokasyona sahip Kütahya yatırımların yeni cazibe merkezi haline gelmiştir. Son günlerdeki otomotiv sanayisindeki gelişmeleri de dikkate aldığımızda Kütahya, yerli otomobilin üretim üssü olarak belirlenen Bursa ile otomotiv sanayinin yoğun olduğu illerden İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Konya, İzmir ve Manisa gibi illere olan yakınlığı ile yan sanayi yatırımları için oldukça cazip bir il olarak ön plana çıkmaktadır. Ülkemizin en batısında yer alan Kütahya, en yüksek süre ve oranlarda teşvik uygulanan tek şehrimizdir. Son yıllarda sanayisi hızla gelişen Kütahya’da organize sanayi bölgelerinde (OSB) doluluk oranı yüzde 100’e yaklaşmıştır.

 Bu sebeple 2 etapta sanayi yatırımlarına tahsis edilecek şekilde planlanan Kütahya Altıntaş Zafer OSB yatırımcılarını bekliyor. Zafer OSB, stratejik konumuyla önemli lojistik avantajlara sahiptir. Zafer OSB, büyük ölçekli ulaştırma projeleri olan İstanbul-Antalya hızlı tren hattı projesi, Ankara-İzmir otoban projesinin kesişim noktasında yer almaktadır. Ülkemizin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı Zafer OSB’nin hemen yanı başındadır. Lojistik imkânlar açısından yine yaklaşık 8 km. uzaklıkta demir yolu bağlantısı kurulmaya müsait yükleme istasyonu bulunmaktadır. 

 Zafer OSB 1. Etabı 42 parsel; 2. Etabı 25 parsel olmak üzere toplamda 67 parselden oluşmaktadır. Parsel büyüklükleri 11 bin metrekare ila 250 bin metrekare arasında değişen farklı büyüklüklere sahiptir. Yatırımın büyüklüğüne göre parseller birleştirilebilir veya büyük parseller bölünebilir durumdadır.

Elektrik, doğalgaz, su, telekom gibi altyapılarının birçoğu hazır durumdadır. Elektrik ve doğalgaz hatlarını OSB’ye getirme süreçleri başlatılmıştır. OSB’de su temini kuyu açılarak rahatlıkla sağlanabilmektedir.

Zafer OSB’de arsa bedelsiz sunulmak üzere sadece altyapı katılım bedeli olarak 55 TL/m2 fiyat ile yer tahsisleri yapılmaya hazırdır.

Yatırımcılar, Zafer Kalkınma Ajansı (ZAFER) bünyesinde yer alan Kütahya Yatırım Destek Ofisinden yatırım süreçlerinin her aşamasında ücretsiz rehberlik ve danışmanlık desteğinden faydalanabilirler. ZAFER,  teşvik süreçlerinizin gerek başvuru döneminin gerekse uygulama döneminin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi anlamında büyük destek sunmaktadır.