• 0 274 311 2450
  • İstiklal Mah. Belediye Sk. NO: 6/2 Pk:43800, 43800 Altıntaş/Kütahya
Kırık Kağnı ve Üç Komutan Anıtı

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün, 31 Ağustos 1922 günü muharebe alanını dolaştıktan sonra İsmet Paşa ve Fevzi Paşa ile Çalköy'de yıkık bir evin avlusunda, kırık bir kağnı arabası üzerinde son durum değerlendirmesini yaptıkları anı sembolize eder. Anıt 2007 yılında yaptırılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk; 30 Ağustos 1924'te Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı temel atma törenindeki konuşmasından sonra ise o günü şöyle anlatmıştır:

"Efendiler, Ağustos'un otuz birinci günü takriben zevalde idi ki, yine bu Çalköyü'nde, yıkık bir evin avlusu içinde İsmet Paşa ve Fevzi Paşa ile buluştuk. Kırık Kağnı arabasının döşeme ve oklarına ilişerek bundan sonraki vaziyeti mütelaa ettik. Kazandığımız Meydan Muharebesi'nin bütün seferi hitama erdirebilecek bir azamet ve ehemmiyette olduğunda ittifak ettik.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk 30 Ağustos 1922 de Zafertepeçalköy’ü ziyaretinde şu konuşmayı yapmış ve yaptığı bu konuşma anıt duvarına işlenmiştir.

"Efendiler.

Tıpkı bu gün gibi

1922 yılı 30 Ağustos günü saat ikide

Şimdi hep beraber bulunduğumuz

Bu noktaya gelmiştim.

Şu gördüğünüz Çalköyü

Alevler ve dumanlar içinde yanıyordu

Arkadaşlar! Haritada gördüğüm şey şuydu ki

Ordularaımız düşmanın önemli kuvvetini

Kuzeyden, güneyden ve batıdan kuşatmaya

Uygun bir durum almış bulunuyordu.

Hemen Fevzi ve İsmet Paşaları çağırttım

Durumu bir daha düşündük ve karar verdik ki 

Türk'ün kurtuluş güneşi 30 ağustos sabahı

Ufuktan tüm parlaklığı ile doğacıktır.

BAŞKAN KÖŞESİ
Image Here

Başkanımız Hikmet TUNÇ 1971 yılı Kütahya İli Altıntaş doğumludur. İlk, Orta ve Lise eğitimini Altıntaş İlçesinde tamamlayan Başkan Tunç, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Muhasebe Finansman Bölümündeki eğitim hayatını çeşitli nedenlerden dolayı yarıda bıraktı. 1990 yılında Altıntaş'ta Muhasebe bürosunda, 1999 yılından bugüne Altıntaş Esnaf ve Sanaatkarlar Odasında Genel Sekreter olarak görev yaptı. Uzun yıllar Altıntaş Spor Kulübünde lisanslı futbolcu olarak futbol oynayan Başkanımız 10 yıl süreyle de Altıntaş Avcılar Kulübü Dernek Başkanlığı yaptı. Başkan Tunç uzun yıllar Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulunda görev aldıktan sonra 2022 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezinin ve İl Başkanlığının taktirleri ile İlçe başkanlığına atanandı. 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisinden Belediye Başkan Adayı olan Başkan Hikmet Tunç halkımızın taktiri ile Altıntaş Belediye Başkanı seçilmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

BAŞKANA MESAJ